RUSSKIMIR

RBISS, BIG Aust Grand Champion Russkimir Vodka Martini
"Shandy"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge
Shandy is a gentle sweetie who is a sheer delight to live with. Her show career has been upwards and onwards from the beginning and now she has Best Exhibit in Show Borzoi Club of Qld (Open)at 21 months old and Reserve Best in Show Borzoi Club Championship to add to her many wins at All Breeds Champ shows including Best Exhibit in Group and her Grand Championship title. She can win under judges from many different countries. Sorry, she is not for sale to anyone.

Photos taken at 2 & 3 years old.


Pedigree for RBISS, BIG Aust Grand Champion Russkimir Vodka Martini
Breed : Borzoi Bred by : Margaret Davis
Sex : Bitch Owned by : M Davis
Date of Birth : 9-Jul-10 Handled by :
Call Name : Shandy Available for stud : N/A
Sire : Aust Ch Vaskes Barguzin (Imp Russia) S: Amagamma Ferapont S: Int Ch Russ Ch, Belorus Ch, Ukraine Ch Manitias Krasnyi Orel (Imp UK)
D: Russ Ch Naomi
D: Russ Grand Ch, RKF Ch, NBC Ch, Trial Ch Vaskes Ugroza S: Russ Grand Ch, Ukraine Ch, Russ Ch Charodey Cherny
D: Russ Grand Ch, Russ Ch, NBC Ch Narjadnaja
Dam : Aust Ch Russkimir Frosted Honey S: Ch Svetlanov Kirilenko S: Ch Cordova Mishkova Reel Frost (Imp USA)
D: Ch Svetlanov Gold Digger
D: Ch Russkimir Silver Frost S: Ch Russkimir Yeltzin
D: Ch Russkimir Xamantha


Recent Show Results
  • 9-Aug-15 Challenge
    Won at Qld Sighthound Association (Judge was Mr A Gomez (Colombia))
     
  • 26-Apr-15 Challenge, Best of Breed
    Won at DQ Amenities Show (Judge was Dr E Greenway (Vic))
     
  • 26-Oct-14 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Dog of the Year Show (Judge was Mrs A Hennigan (Canada))
     
  • 6-Oct-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Beaudesert/Maree KCs (Judge was Mr M Igawa (Japan))
     
  • 20-Sep-14 R/U Best in Show
    Won at Hound Club of Qld (Judge was Mr S Thomas)
     
  • 20-Sep-14 Reserve Challenge
    Won at Qld Sighthound Association (Judge was Mr N Strathdee (NSW))
     
  • 12-Sep-14 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Allora Kennel Club (Judge was Mrs A Bowe (NSW))
     
  • 31-Aug-14 Challenge, Best of Breed, Open of Group
    Won at Burnett Kennel Club (Judge was Mr D Sidebottom (NSW)
     
  • 30-Aug-14 Best of Breed, R/U Best in Group
    Won at Burnett Kennel Club (Judge was Mr L Wright)
     
  • 27-Jun-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Lismore & District K C (Judge was Mrs I Glynn (SA))
     
  • 8-Jun-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Ipswich Kennel Club (Judge was Mr S Sim (Philippines))
     
  • 7-Jun-14 Reserve Challenge, Best Open in Show
    Won at Borzoi Club of Qld (Judge was Mrs S Stasytis (Vic))
     
  • 31-May-14 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club (Judge was Mr W Godfrey (SA))
     
  • 30-May-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club (pm) (Judge was Mr J Lewington (SA))
     
  • 24-May-14 Reserve Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Esk Show Society (Judge was Mrs V Knopke)
     
  • 17-May-14 Challenge, Best of Breed, Reserve Best in Group
    Won at Brookfield Show Society (Judge was Mr W Smith)
     
  • 14-May-14 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Ipswich Show Society (Judge was Mrs L Dorr)
     
  • 10-May-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Kilcoy A & P Society (Judge was Mrs B Mangin)
     
  • 3-May-14 Challenge, Best of Breed, Open of Group
    Won at Bonalbo A & P Society (Judge was Mr W Burton (NSW))
     
  • 27-Apr-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Dogs Qld Amenities Show (Judge was Mr D Kill)
     
  • 26-Apr-14 Reserve Challenge
    Won at Junior Kennel Club pm show (Judge was Miss D Cuthbert (SA))
     
  • 13-Apr-14 R/U Best of Breed, Best Open in Group
    Won at Kennel Association of Qld (Judge was Mrs R Seare)
     
  • 12-Apr-14 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Nanango A P & M Society (Judge was Mrs J Hocking (Vic))
     
  • 11-Apr-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Nanango Kennel Club (Judge was Mr M Arthur (NSW))
     
  • 5-Apr-14 Reserve Challenge
    Won at Goombungee-Harden A & H Society (Judge was Mrs S Tringham)
     
  • 22-Mar-14 Reserve Challenge
    Won at Autumn Extravaganza (Judge was Mr G Cruse (NSW))
     
  • 22-Mar-14 Reserve Challenge
    Won at Autumn Extravaganza (Judge was Ms E Smith (Vic))
     
  • 21-Mar-14 Reserve Challenge
    Won at Autumn Extravaganza (Judge was Mr R Fagerstrom (Finland))
     
  • 15-Mar-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Tweed River Canine Club (Judge was Mrs K Hardwick (NZ))
     
  • 9-Mar-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Casino Kennel Club (Judge was Ms A Roth (NSW))
     
  • 8-Mar-14 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Casino Kennel Club (Judge was Mr A Burt (Vic))
     
  • 15-Feb-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Redcliffe Peninsular Kennel Club (Judge was Ms L Taylor (WA))
     
  • 1-Feb-14 Best of Breed, Best Open in Group
    Won at Beenleigh Kennel Club (Judge was Mr M Yates)
     
  • 1-Feb-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Beenleigh Kennel Club (Judge was Mrs D Dryburgh (NSW))
     
  • 26-Jan-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Gold Coast Canine Club (3) (Judge was Prof B Corbitt (Vic))
     
  • 26-Jan-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Gold Coast Canine Club (2) (Judge was Mrs J Reilly)
     
  • 19-Jan-14 Reserve Challenge
    Won at Burnett Kennel Cliub (Judge was Mrs J McRae (WA))
     
  • 18-Jan-14 Challenge, Best of Breed
    Won at Burnett Kennel Cliub (Judge was Mr S Warry (WA))
     
  • 24-Nov-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs T Ahlman-Stockmari (Finland))
     
  • 23-Nov-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Ms A Lummevaara (NSW))
     
  • 8-Nov-13 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Combined Northern Rivers Kennel Club (Judge was Miss J McDonald (Vic))
     
  • 1-Nov-13 Best in Group, Best Australian Bred in Show
    Won at Tweed River Show Society (Judge was Ms E Brown)
     
  • 27-Oct-13 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Dog of the Year (Judge was Ms F Mattosch (Paraguay))
     
  • 5-Oct-13 Reserve Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Dog of the Year Committee (1) (Judge was Ms M Lynch (WA))
     
  • 5-Oct-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Dog of the Year Committee (2) (Judge was Mr N Jackson)
     
  • 22-Sep-13 Reserve Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Maree Kennel Club (Judge was Mrs R Easton (NSW))
     
  • 15-Sep-13 Challenge, Best of Breed, Best Australian Bred in Group
    Won at Darling Downs Kennel Club 2 (Judge was Mr K Iggledon)
     
  • 15-Sep-13 Reserve Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club 1 (Judge was Mrs M Joyce (Vic))
     
  • 14-Sep-13 Reserve Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Allora Kennel Club (Judge was Mr T Horchner (Vic))
     
  • 13-Sep-13 Reserve Best in Group, Australian Bred in Group, Best of Breed
    Won at Allora Kennel Club (Judge was Mr A Addicott)
     
  • 8-Sep-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Redcliffe Peninsular Kennel Club (Judge was Mr K McGinn)
     
  • 6-Sep-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Noosa A H & I Society (Judge was Mrs J Wilshire)
     
  • 5-Sep-13 Reserve Challenge
    Won at Beenleigh Show Society (Judge was Mrs G Stephenson)
     
  • 28-Jul-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Ladies Kennel Association (Judge was Mrs S Packer (SA))
     
  • 27-Jul-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Ladies Kennel Association (Judge was Mrs P Micklem (Tas))
     
  • 7-Jul-13 Challenge, Best of Breed, Best Intermediate in Group
    Won at Beenleigh Kennel Club (Judge was Mr P Stanton (Sweden))
     
  • 6-Jul-13 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Beenleigh Kennel Club (Judge was Mr G Krishnan (Malaysia))
     
  • 5-Jul-13 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Laidley A H & I Society (Judge was Mr D Laird)
     
  • 16-Jun-13 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Qld Kennel Council (Judge was Mr S Mills (ACT))
     
  • 15-Jun-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Qld Kennel Council (Judge was Ms R Wallis (Vic))
     
  • 8-Jun-13 Reserve Challenge, Reserve Best in Show, Intermediate in Show
    Won at Borzoi Club of Qld (Judge was Dr M Giles (NSW))
     
  • 17-May-13 Reserve Challenge
    Won at Boonah Show Society (Judge was Mrs A Everson)
     
  • 12-May-13 Challenge, Best of Breed, Best Intermediate in Group
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mr C Woodrow)
     
  • 11-May-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Crows Nest A H & I Society (Judge was Mrs C Speed)
     
  • 5-May-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Maree Kennel Club (Judge was Mr W Douglas (Vic))
     
  • 21-Apr-13 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Kennel Association of Qld (Judge was Mrs R Henderson)
     
  • 20-Apr-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Nanango A & P Society (Judge was Mr B Luxton (SA))
     
  • 19-Apr-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Nanango Kennel Club (Judge was Mr R Clelland (SA))
     
  • 14-Apr-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Sunshine Coast Kennel Club (Judge was Mr L Hearn (Vic))
     
  • 30-Mar-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Junior Kennel Club (Judge was Ms C Davis (NSW))
     
  • 17-Mar-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Tweed River Canine Club (Judge was Mrs E Knox (NSW))
     
  • 16-Mar-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Tweed River Canine Club (Judge was Mrs R Robertson (NSW))
     
  • 15-Mar-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Tweed River Canine Club (Judge was Mr J Forbes (NSW))
     
  • 16-Feb-13 Reserve Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Clifton Show Society (Judge was Mrs J Reilly)
     
  • 16-Feb-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Redcliffe Peninsular Kennel Club (Judge was Mrs V Schneider)
     
  • 9-Feb-13 Reserve Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Allora Show Society (Judge was Mrs J McCann)
     
  • 12-Jan-13 Challenge, Best of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club (Judge was Mr J Connell (Tas))
     
  • 1-Jan-13 Challenge, Best of Breed, Best Intermediate in Group
    Won at New Years Day Show (Judge was Mr D Weil)
     
  • 31-Dec-12 Challenge, Best of Breed
    Won at New Years Eve Show (Judge was Ms S Wheatley)
     
  • 22-Dec-12 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Dog of the Year Committee (Judge was Mrs R Green)
     
  • 9-Dec-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Combined CCC Clubs (Judge was Mrs D Dryburgh (NSW))
     
  • 8-Dec-12 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Combined CCC Clubs (Judge was Miss B Daines (NSW))
     
  • 6-Nov-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Melbourne Cup Day (Judge was Mrs L Field)
     
  • 6-Oct-12 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Dog of the Year Show 1 (Judge was Mrs B Arndt (Canada))
     
  • 6-Oct-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Dog of the Year Show 2 (Judge was Mr A McQuire)
     
  • 8-Jul-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Combined CCC Clubs (Judge was Ms J Ainscow)
     
  • 24-Jun-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Beenleigh & District Kennel Club (Judge was Mr M Law (Hong Kong))
     
  • 23-Jun-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Beenleigh Kennel Club (Judge was Mr L Jeuson (Malaysia))
     
  • 17-Jun-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Qld Kennel Council (Judge was Mr D Weil)
     
  • 16-Jun-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Qld Kennel Council (Judge was Mrs R Henderson)
     
  • 9-Jun-12 Reserve Challenge
    Won at Borzoi Club of Qld (Judge was Ms J Lees (Vic))
     
  • 9-Jun-12 Best in Show
    Won at Borzoi Club of Qld (Judge was Mrs R Seare)
     
  • 12-May-12 Challenge, R/U Best of Breed
    Won at Crows Nest Show Society (Judge was Mr A Brown)
     
  • 11-May-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Boonah Show Society (Judge was Ms C Stuart (NSW))
     
  • 29-Apr-12 Challenge, Best of Breed
    Won at Library & Archives Subcommittee (Judge was Mrs J McCann)
     

 



            

 Home Page    About Us    The Boys    The Girls 

 Judging    Puppies    Latest News    Links Page 

 Photo Album    Photo Album 2    Photo Album 3 


Contact Details
Margaret Davis
Brisbane, QLD, Australia
Email : [email protected]

 

Web Graphics by Shawna

All Content Copyright

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies