GLENAYDEN ENGLISH COCKERS 

Multi BIS Supreme Champion Glenayden Making News
"TRINA"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge
GLENAYDEN COCKERS PROUD ADVANCE AMBASSADORS 2006 - 2020

Trina is conditoned exclusively on ADVANCE premium food and thrives on it!!!

PREPARED WITH CHRIS CHRISTENSEN AMAZING PRODUCTS

TRINA IS NOW A SUPREME CHAMPION & A MULTI BIS WINNER WITH SIX ROYAL CC'S !!

Stop press.. Trina awarded Group 2 at Melbourne Royal 2019 expertly handled by Louise Weekes - huge thank you Louise xx

'Trina' is one of our first Lewis, Bencleuch Breaking News (imp.uk) child to enter the ring and what an entry she has made...first outing was the ACT Cocker Specialties and the ACT & Gundog shows in October 2013 taking BABY PUPPY IN SHOW at all four shows.

Trina's next outings saw her take the bitch CC & RUBOB Sydney Royal, BEST IN SHOW Cocker Spaniel Specialty NSW, RU BEST IN SHOW Cocker Spaniel Specialty NSW day two, Bitch cc & RUBOB Sporting Spaniel show, BOB County of Cumberland & Puppy In Show, bitch cc & RUBOB & PUPPY IN SHOW day 2 County of Cumberland..gaining enough points to apply for her title, just eleven months old, WOW.....she is definately Making News!!!

** 'Trina' takes BEST IN SHOW SPORTING SPANIEL SHOW 2019 Judge Mr G Haran (UK)
**'Trina' Res.cc under Mr D Craig (UK) and bitch cc under Mrs J Craig (UK) NSW Cocker Specialties - April 2019
Trina is clear FN & PRA.


Pedigree for Multi BIS Supreme Champion Glenayden Making News
Breed : Cocker Spaniel Bred by : Ann O'keefe
Sex : Bitch Owned by : Ann O'keefe
Date of Birth : 4-Jun-13 Handled by : Ann O'keefe
Call Name : TRINA Available for stud : N/A
Sire : Aust. Ch. Bencleuch Breaking News (Imp. UK) S: Sh.Ch. Lindridge Star Quest S: Terriles Taittinger
D: Lindridge Orange Maid
D: Bencleuch Business As Usual S: Lynwater Spinning Top
D: Bencleuch Beloved At Brelade
Dam : Aust.Ch. Glenayden Chandon S: Aust.Ch. Bencleuch Beaujolais (imp.uk) S: Sh.Ch. Lindridge Ticket To Ride
D: Bencleuch Bella Lollita
D: Aust.Ch. Glenayden Moon Mist S: Ch. Wiljana Moonstruck
D: Ch. Glenbriar Water Lily


Recent Show Results
  • 15-Dec-19 BEST OF BREED
    Won at Parramatta & Dist. Kennel Club (Judge was Ms J Docksey)
     
  • 5-Nov-19 BEST OF BREED
    Won at SUNBURY CANINE CLUB INC (Judge was MR R BOTT (UK))
     
  • 4-Nov-19 BEST OF BREED
    Won at VICTORIAN WOMENS DOG CLUB (Judge was DR C ROSSIE (BRAZIL))
     
  • 2-Nov-19 BEST OF BREED
    Won at VICTORIAN GUNDOG CLUB (Judge was MRS S DILLIN (USA))
     
  • 20-Oct-19 RU BEST OF BREED
    Won at sOUTHERN HIGHLANDS K&O SHOW (Judge was Michelle Roberts (WA))
     
  • 19-Oct-19 RUNNER UP BEST IN GROUP
    Won at Southern Highlands K & O Show (Judge was Mr D Strachan (Vic))
     
  • 18-Oct-19 BEST OF BREED
    Won at Southern Highland K & O show (Judge was Mrs W Baker (SA))
     
  • 28-Sep-19 GROUP 2 - GUNDOGS
    Won at MELBOURNE ROYAL SHOW (Judge was MR M FORTE (IRELAND))
     
  • 28-Sep-19 GROUP 2 - GUNDOGS
    Won at MELBOURNE ROYAL SHOW (Judge was MR M FORTE (IRELAND))
     
  • 24-Sep-19 BEST IN SHOW
    Won at Cocker Spaniel Club of Victoria (Judge was Mr E Engh (Norway))
     
  • 24-Sep-19 BEST OF BREED
    Won at MELBOURNE ROYAL (Judge was MR M FORTE (NORWAY))
     
  • 22-Sep-19 BIS
    Won at Cocker Spaniel Club of Victoria (Judge was Mr K Simmons (NZ))
     
  • 1-Sep-19 BITCH CHALLENG RUBOB
    Won at NSW SPRING FAIR - SUNDAY (Judge was MR HSU, PING-CHENG (TAIWAN))
     
  • 31-Aug-19 FIRST OPEN BITCH
    Won at NSW SPRING FAIR - SATURDAY (Judge was MR T DARGIN (USA))
     
  • 30-Aug-19 BOB - GROUP 2 (MR J G LONDINO (COLUMBIA)
    Won at NSW SPRING FAIR - FRIDAY CACIB SHOW (Judge was MR G KRISHNAN (MALAYSIA))
     
  • 17-Aug-19 Best of Breed
    Won at The Gundog Society of NSW (Judge was Mrs E Harding (Vic))
     
  • 4-Aug-19 Bitch cc & RUBOB
    Won at Campbelltown & Dist. All Breeds (Judge was Miss M Cowan)
     
  • 21-Jul-19 BEST IN GROUP & RU BEST IN SHOW (GS JUDGE MS JOY McFARLANE (STH AFRICA)
    Won at NTH HARBOUR ALL BREEDS K/C (Judge was DR DMITRY PROZOROV (RUSSIAN FEDERATION))
     
  • 20-Jul-19 BITCH CC & RUNNER UP OF BREED
    Won at NTH OF THE HARBOUR ALL BREEDS K/C (Judge was MR EKARAT SANGKUNAKUP (THAILAND))
     
  • 14-Jul-19 BEST OF BREED
    Won at SUTHERLAND SHIRE ABKC GOLD SHOW (Judge was MRS S HANNIGAN)
     
  • 13-Jul-19 RUNNER UP BEST IN GROUP
    Won at RNSWCC HEALTH & WELFARE CHARITY LTD SHOW (Judge was MR K RAMPANT)
     
  • 7-Jul-19 Runner Up Best In Group
    Won at Hawkesbury Kennel Club Inc (Show A) (Judge was Dr B Robertson)
     
  • 7-Jul-19 Best In Group
    Won at Hawkesbury Kennel Club Inc (Show b) (Judge was Mr B Wistuba)
     
  • 4-Jul-19 BITCH CC RUNNER UP BEST OF BREED
    Won at ACT GUNDOG GROUP NATIONAL SHOW (1) (Judge was MR STEPHEN DAINARD (CAN))
     
  • 4-Jul-19 RUNNER UP BEST IN SHOW
    Won at ACT GUNDOG GROU NATIONAL SHOW (2) (Judge was MS TABATHA BUCKLEY (ACT/US))
     
  • 28-Jun-19 Bitch challenge RUBOB
    Won at Sydney Kennel Club Inc (am) (Judge was Mrs D Clarke (NZ))
     
  • 28-Jun-19 BOB GROUP 2
    Won at Sydney Kennel Club (pm) (Judge was Mr S Ishimaru (Japan))
     
  • 23-Jun-19 BEST IN GROUP
    Won at Parramatta & Dist All Breeds (blue) (Judge was Mrs S Strang)
     
  • 23-Jun-19 Bitch cc & RUBOB
    Won at Parramatta Kennel Club (Red) (Judge was Miss SI Rose)
     
  • 16-Jun-19 Runner Up Best In Group
    Won at Toy & General All Breeds Dog Club (Judge was Mr J Comerford)
     
  • 15-Jun-19 BEST IN GROUP
    Won at Dogs NSW Public Relations Committee (Judge was Ms D Puttock (ACT))
     
  • 6-Jun-19 Best In Group
    Won at Penrith Kennel & Obed. Club Inc (Blue) (Judge was Mr R Barratt)
     
  • 6-Jun-19 BEST IN SHOW - (Mrs Gunter)
    Won at Penrith Kennel & Obed. Club Inc.(show) (Judge was Mrs D Drysburgh)
     
  • 25-May-19 BEST IN GROUP
    Won at ku Ring Gai Kennel Club (Judge was Ms D Brennan)
     
  • 25-May-19 RES BITCH CC & RUBOB
    Won at KU RING GAI KENNEL CLUB (AM) (Judge was MRS W SLAYTER)
     
  • 5-May-19 RUNNER UP BEST IN GROUP
    Won at ALBION PARK KENNEL CLUB (Judge was MRS D HOWELL)
     
  • 4-May-19 BEST OF BREED & OPEN IN GROUP
    Won at ALBION PARK KENNEL CLUB (Judge was MR S MILLS)
     
  • 4-May-19 BEST OF BREED
    Won at ALBION PARK KENNEL CLUB - 2ND SHOW (Judge was MR R ELLIS)
     
  • 27-Apr-19 BEST IN GROUP
    Won at Ladies kennel Club - gold show (Judge was MISS J JOLLY (VIC))
     
  • 27-Apr-19 BEST OF BREED
    Won at LADIES KENNEL CLUB BLUE SHOW (Judge was LESLEY FAIRHALL (VIC))
     
  • 21-Apr-19 BITCH CHALLENGE & OPEN IN SHOW
    Won at NSW COCKER SPANIEL SOCIETY SHOW (Judge was MRS J CRAIG (UK))
     
  • 20-Apr-19 RESERVE BITCH CHALLENGE & OPEN IN SHOW
    Won at NSW COCKER SPANIEL SOCIETY SHOW (Judge was MR D CRAIG (UK))
     
  • 19-Apr-19 BEST IN SHOW
    Won at SPORTING SPANIEL CLUB OF NSW (Judge was MR G HARAN (UK))
     
  • 22-Feb-19 BITCH CHALLENGE
    Won at ACT ROYAL SHOW (Judge was MR D SWIFT)
     
  • 30-Sep-18 CHALLENGE BITCH
    Won at COCKER CLUB ACT (Judge was MRS L BUCKLEY (ACT))
     
  • 29-Sep-18 CHALLENGE BITCH
    Won at ACT GUNDOG SHOW (Judge was MR V McPHEE (VIC))
     
  • 19-Aug-18 BEST IN SHOW
    Won at GUNDOG SOCIETY OF NSW (Judge was MS V LAHOKOSKI (FIN) BREED GS MRS TREVEL)
     
  • 18-Aug-18 RU BEST IN SHOW
    Won at GUNDOG SOCIETY OF NSW (Judge was MRS C TREVELYAN (NZ))
     
  • 10-Aug-18 2nd Open bitch
    Won at Qld Cocker Spaniel National (Judge was Mr M Boswell ( UK))
     
  • 1-Jul-18 Best Of Beeed
    Won at Junior Kennel Club (Judge was Mrs J Quiros Kubat (Argintina))
     
  • 30-Jun-18 Runner Up Best In Group
    Won at Sydney Kennel Club (Judge was Mr LT Dawson (Pilippines))
     
  • 16-Jun-18 Runner Up Best In Group & Aust.Bred In Show
    Won at Dogs NSW Pub.Rel. Dogs On Show (Judge was Mr S Briggs (Vic))
     
  • 27-May-18 Runner Up Best In Group
    Won at Ku-Ring-Gai Kennel Club (Judge was Mr J Bink (Act))
     
  • 26-May-18 Best Of Beeed
    Won at Ku-Ring-Gai Kennel Club (Judge was Mrs P Johansen (Qld))
     
  • 1-Apr-18 RU BEST IN SHOW
    Won at NSW COCKER SPECIALTY (Judge was MRS DAVITA BROWN (NZ))
     
  • 26-Sep-17 BITCH CC & RUBOB
    Won at MELBOURNE ROYAL (Judge was MRS VIRGINIA LYNE)
     
  • 26-Sep-17 BITCH CC & RU BEST IN SHOW
    Won at Victorian Cocker Show (Judge was MR WARNER GESPEPES)
     
  • 1-Sep-17 Best in Group RUBIS - judge Mrs M Mortera (Port)
    Won at Friday Spring Fair International show (Judge was Dr T Jakkel (Hungry))
     
  • 23-Jul-17 BITCH CC RUBOB & AUST.BRED IN GROUP
    Won at NORTH OF THE HARBOUR ALL BREEDS (Judge was MS DONNE LUCAS (SOUTH AFRICA))
     
  • 22-Jul-17 BITCH CC RUBEST OF BREED
    Won at NORTH OF THE HARBOUR ALL BREEDS (Judge was MR J MULDOON (IRELAND))
     
  • 29-May-16 2ND OPEN BITCH
    Won at NSW NATIONAL COCKER SHOW (Judge was MS SARAH AMOS-JONES (UK))
     
  • 22-Mar-16 BEST OF BREED
    Won at Sydney Royal Easter show (Judge was Mrs Ann Carlstrom (Sweden))
     
  • 23-Sep-15 Bitch Challenge RUBOB
    Won at Melbourne Royal Show (Judge was Mr Cristian Stefanescu (Romania))
     
  • 4-Apr-15 RU Best In Show
    Won at NSW Cocker Show (Judge was MRS K Bennett)
     
  • 4-Apr-15 Res. bitch challenge
    Won at NSW Cocker Show 2nd show (Judge was Mrs M Magartarny)
     
  • 27-Mar-15 First Intermediate Bitch
    Won at Sydney Royal Show (Judge was Mr E. Page US)
     
  • 27-Feb-15 BEST OF BREED 7 INTERMED. IN GROUP
    Won at ACT ROYAL SHOW (Judge was MR L PRICHARD)
     
  • 31-Aug-14 BEST OF BREED
    Won at Spring Fair - SUNDAY (Judge was Mrs Hanne Laine Jensen - Denmark)
     
  • 30-Aug-14 BEST OF BREED - JUNIOR IN GROUP
    Won at Spring Fair - Saturday (Judge was Dr Nicola Imbimbo - Italy)
     
  • 29-Aug-14 Bitch cc & RU BEST OF BREED
    Won at Spring Fair - Friday (Judge was Mr W Wellens - Netherlands)
     
  • 17-Aug-14 BEST IN SHOW
    Won at Gundog Society of NSW (Judge was Mrs Robyn Wallis (Vic))
     
  • 20-Jul-14 Bitch cc Junior in Show
    Won at North Of The Harbour Kennel (Judge was Mr Fermando Quilles (Brazil))
     
  • 19-Jul-14 RUBOB JUNIOR IN SHOW
    Won at North Of The Harbour Kennel (Judge was Mrs Sanja Vretenicic (Montenegro))
     
  • 18-Jul-14 BEST OF BREED RUBIG
    Won at North Of The Harbour Kennel (Judge was Mr Miodrag Vretenicic (Montenegro))
     
  • 5-Jul-14 BEST IN GROUP
    Won at Penrith kennel Club Blue show (Judge was Mr K Lee (Vic))
     
  • 27-Jun-14 **BEST IN SHOW**
    Won at Warners Bay Dog Club (Judge was Mrs H Morrison (Tas))
     
  • 22-Jun-14 RUBOB & Junior In Group
    Won at Parramatta Kennel Club (Judge was Mr L Hearn (Vic))
     
  • 25-May-14 2nd Puppy bitch & RU Puppy In Show
    Won at Victorian National Cocker Specialty (Judge was Mrs Pat Whitehead (UK))
     
  • 18-May-14 Bitch Challenge & Puppy In Group
    Won at Ladies Kennel Club (Judge was Mrs Tanya Scales)
     
  • 25-Apr-14 Bitch cc, RUBOB & PUPPY IN SHOW
    Won at County Of Cumberland Kennel Ass. (Judge was Mr G NYMANN (Denmark))
     
  • 25-Apr-14 Bitch cc, RUBOB & PUPPY IN SHOW
    Won at County Of Cumberland Kennel Ass. (Judge was Mr G NYMANN (Denmark))
     
  • 24-Apr-14 BOB & PUPPY IN SHOW
    Won at County Of Cumberland Kennel Ass. (Judge was Mrs P Bruce (Canada))
     
  • 24-Apr-14 BOB & PUPPY IN SHOW
    Won at County Of Cumberland Kennel Ass. (Judge was Mrs P Bruce (Canada))
     
  • 19-Apr-14 RU BEST IN SHOW
    Won at The Cocker Spaniel Society Of NSW Inc (Judge was Mr C Kerfoot (WA))
     
  • 18-Apr-14 BEST IN SHOW
    Won at The Cocker Spaniel Society Of NSW Inc (Judge was Mrs M Kerfoot (WA))
     
  • 18-Apr-14 Bitch cc, RUBOB & PUPPY IN SHOW
    Won at Sporting Spaniel Show (Judge was Mrs Kari Hansen (Sweden))
     
  • 16-Apr-14 Bitch cc & RU BEST OF BREED
    Won at Sydney Royal Dog Show (Judge was Mr C Giuliqni (Italy))
     

 



Contact Details
Ann O'Keefe
Agnes Banks, NSW, Australia
Phone : 0423124549
Email : [email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies